logo sigma-foto

Takeo Hanzawa – szef fabryki w Aizu

Urodziłem się i wychowałem w Aizu, prefekturze Fukushima w Japonii. Do SIGMA dołączyłem w 1974 roku, w roku międzynarodowego kryzysu naftowego. Na informacje na temat SIGMA natknąłem się kiedy byłem w szkole i po skontaktowaniu się z nimi zostałem poproszony o natychmiastowe zgłoszenie się na rozmowę kwalifikacyjną. Wyglądało na to, że nie było wielu chętnych więc zostałem zatrudniony praktycznie na miejscu (śmiech).
 

Jestem najstarszym synem rolnika więc miałem zostać i pracować w Aizu. Ale pierwsze trzy lata mojej pracy polegały na dojeżdżaniu do siedziby głównej w mieście, a nie do pobliskiej fabryki w Aizu. W pewnym sensie wpadłem w panikę, że jest to zupełnie coś innego od tego co mi początkowo powiedziano (śmiech). Zostałem wtedy przydzielony do działu kontroli jakości. Nie wiedząc nic na temat optyki, musiałem uczyć się wszystkiego od podstaw.

Do Aizu wróciłem w trzecim roku pracy i, poza krótkim czasem spędzonym na dodatkowej pracy w OEM, pracuje tam od tego czasu. Zasadniczo dla ludzi w fabryce jest bardzo niewiele możliwości aby pracować na zewnątrz, ale moja praca w kontroli jakości i w dziale OEM, gdzie zdobyłem wiedzę na temat innych firm i branż, pomogło mi w późniejszym życiu.

Praca oparta na poprzednich pokoleniach przynosi teraz owoce

Zdarzali się uparci i trudni partnerzy biznesowi, ale twardo broniłem swojego zdania gdy była taka konieczność i nie doprowadzałem do narzucania mi ich przywództwa. Ludzie z Aizu noszą w sobie dużą dumę. Jesteśmy bardzo stanowczy w sytuacjach gdy nie akceptujemy nierozsądnych i nielogicznych rzeczy. Szefem fabryki zostałem w 2011 roku. Nigdy nie planowałem objęcia tak odpowiedzialnego stanowiska, ale po rozmowie z CEO Panem Michihiro Yamaki, pomyślałem że powinienem się tego podjąć.

Krótko po tym Kazuto Yamaki przejął rolę CEO od swojego ojca. Pomimo ich różniącego się stylu ich sposób myślenia, by zapewnić użytkownikowi najlepszej jakości produkt w możliwie najatrakcyjniejszej cenie, pozostał niezmienny. Nie było się czym martwić. Wymagane normy projektów zostały podniesione, tak więc wprowadzono dodatkową presję, w szczególności na fabrykę. Ale biorąc pod uwagę wszystko co zbudowaliśmy i czego się nauczyliśmy na przestrzeni pokoleń, sądzę, że jesteśmy w stanie szybko zobrazować to, co ma na myśli nasz obecny CEO.

Minęły 44 lata od kiedy dołączyłem do SIGMA. Oczywiście bywały chwile, gdy zastanawiałem się czy jest to praca dla mnie, czy jednak powinienem pójść inną drogą. Ale mimo wszystko, nawet w trudnych czasach, czułem że moja praca jest tutaj, w fabryce. To dzięki temu iż uważam, że produkcja jest czymś bardzo przyjemnym, a radość jaką z niej czerpię, jest powodem dla którego zostałem w SIGMA na stałe.

Na zdjęciu (po środku) ze swoimi kolegami z fabryki w Aizu, w wieku 20 lat

Takeo Hanzawa
Szef fabryki w Aizu

Urodzony w 1956 w Wakamatsu, Aizu, Prefektura Fukushima, Japonia (wcześniej zwana Kawahigashimachi, Kawanumagun). Dołączył do SIGMA w 1974 roku, po pracy w siedzibie głównej, został szefem działu kontroli jakości w fabryce w Aizu w 1976. W 2011 roku został szefem całej fabryki.

Epizod z Aizu
———————————————————————————————————

„Gdy Hanzawa był odpowiedzialny za OEM, mieliśmy osobę kontaktową z firmy zewnętrznej, która była odpowiedzialna za kontrolę jakości, i która była znana ze swojej surowości. Był on nazywany „diabłem wcielonym” bowiem potrafił doprowadzać inżynierów do łez. Ale ten człowiek, okazywał szacunek tylko Panu Hanwaza, nazywając go „moim senpai” – Japońskim powiedzeniem określającym starszego człowieka na którego patrzysz z dużym poważaniem. To potwierdza, że jest on kimś, komu ludzie wewnątrz i na zewnątrz firmy mogą całkowicie zaufać. Pan Hanzawa jest znakiem jakości naszej fabryki w Aizu i jest najlepszą osobą jaka mogłaby stać na jej czele.”

– Kazuto Yamaki, CEO SIGMA

Udostępnij:

Podobne wpisy

Uncategorized

Nowa 70-200mm F2.8 DG DN OS Sports

K-Consult sp. z o.o, wyłączny autoryzowany dystrybutor marki SIGMA w Pol-sce, w imieniu SIGMA Corporation prezentuje 70-200mm F2.8 DG DN OS | Sports – nowy flagowy teleobiektyw SIGMA z linii

Czytaj więcej »