logo sigma-foto

Sigma 23mm F1.4 – Reporterski obiektyw Fuji X

Nowa Sigma 23mm F1.4 DC DN do Fujifilm X w rękach Tomasza Krupy

Fot. Tomasz Krupa Fuji XT4 + Sigma 23mm F1.4 DC Contemporary

W świecie fotografii istnieją momenty, gdy pojawia się obiektyw, który staje się nie tylko narzędziem, ale także twórczym partnerem. Takim właśnie obiektywem jest Sigma 23mm f/1.4, którym od jakiegoś czasu mam przyjemność fotografować. Obiektyw bez którego ciężko zacząć przygodę z fotografią – światło f/1.4 oraz ogniskowa stała 23mm, co w przypadku aparatów Fuji przekłada się na rzeczywistą ogniskową około 35mm. Pragnę podzielić się z Wami moimi wrażeniami z testowania tego obiektywu, który sprawdził się jako wszechstronny narzędzie zarówno do reportażu, jak i portretów. Fotografią zajmuję się już od wielu lat i moim zdaniem kąt widzenia dla 35mm jest chyba najbardziej uniwersalną ogniskową. Fotografia uliczna, portret, reportaż, jeśli jedziesz na bezludną wyspę i możesz zabrać jeden obiektyw z tego typu ogniskową zawsze sobie poradzisz.

Fot. Tomasz Krupa Fuji XT4 + Sigma C 23mm F1.4 DC

Od wielu lat pracuję z aparatami Fuji, cenie je sobie za niepowtarzalną kolorystykę, design i kompaktowość, której nie lubię zaburzać zbyt dużymi obiektywami. Wielkość obiektywu to często kluczowy aspekt dla fotografów, zwłaszcza tych podróżujących. Sigma 23mm f/1.4 świetnie radzi sobie pod tym względem. Dwudziestka trójka, a w zasadzie trzydziestka piątka, „wtapia się” w aparat idealnie, nie jest za duża i nie jest za mała, jak dla mnie jest w sam raz. Zestaw łatwo się nosi, pakuje w małe torby, lub kuferki motocykla, to ogromna zaleta bo lubię mieć aparat przy sobie – zawsze. 

Fot. Tomasz Krupa Fuji XT4 + Sigma C 23mm F1.4 DC

To, co wyróżnia Sigma 23mm f/1.4, to możliwości malowania obrazu przy pomocy „jasnych” przysłon. Otwarta przysłona do 1.4 pozwala na niesamowicie kreatywną pracę z głębią ostrości, oraz na uzyskiwanie pięknych efektów bokehu. Ogniskowa 23mm (ekwiwalent 35mm) sprawia, że możemy wejść blisko tematu, jednocześnie zachowując naturalność proporcji. Część osób ma wątpliwości czy stosować ogniskową 35mm do fotografii portretowej, czy nie zniekształci ona modeli. Zapewniam że nie ma się czego obawiać a modelka będzie zadowolona. Jak widać taki obiektyw nie tylko uchwyci każdy szczegół fotografowanej osoby, ale również nada zdjęciom wyjątkowy charakter dzięki pięknie rozmytemu tłu. Sigma 23mm f/1.4 zachwyca również pod względem szczegółowości i jakości rysowania. Nawet przy otwartej przysłonie, otrzymujemy piękną ostrość zdjęcia. W razie potrzeby mamy z czego powiększać i kadrować zdjęcie. 

Fot. Tomasz Krupa Fuji XT4 + Sigma C 23mm F1.4 DC DN

Niewiele nam przyjdzie z pięknej plastyki i ostrości jeśli nieodpowiednio ustawimy ostrość. AF w Sigmie 23mm F1.4 jest napędzany silnikiem krokowym. Bezlusterkowce bardzo je lubią i w zestawie z moimi body, całość pracowała jak należy. Wykrywanie twarzy, oka, nawet przy pracy pod światło nie miałem problemu z poprawnym ostrzeniem. W końcu jest to obiektyw również dla reporterów, tutaj nie będzie miejsca na kompromisy. Z obiektywem pracowałem już na kilku sesjach. Pozowanych i bardziej dynamicznych streetowych. Ze spokojem i zaufaniem pójdę na następne. 

Ponieważ sesję z Adą zrobiłem słoneczny dzień często pracując pod światło, bo tak lubię, nie sposób nie wspomnieć o pracy obiektywu właśnie w kontekście blików i refleksów. Możliwość pracy przy otwartej przysłonie f/1.4, bawienie się z delikatnymi flarami, ale z zachowaniem kontrastów z czego słyną wszystkie Sigmy, dało mi dużo frajdy, przyjemności z pracy na planie, życzę aby mi i Wam tak się pracowało na wszystkich sesjach J

Fot. Tomasz Krupa Fuji XT4 + Sigma C 23mm F1.4 DC DN

 

Podsumowując, wydaje mi się, że Sigma 24mm f/1.4 to obiektyw, który spełnia oczekiwania zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów fotografii. Doskonała jakość rysowania szczegółów, plastyka obrazu, precyzyjne ostrzenie oraz kompaktowa konstrukcja czynią go niezastąpionym narzędziem w każdej sytuacji. Bez względu na to, czy pracujesz nad reportażem ulicznym, portretem czy inną dziedziną fotografii, z taką „trzydziestką piątką „ z powodzeniem uchwycisz piękno z każdej fotografowanej sceny. Praktyczne cechy, które ułatwiają pracę każdemu fotografowi, sprawiają, że ten obiektyw zasługuje na swoje miejsce w ekwipunku każdego kreatywnego twórcy obrazu.

 

SIGMA 23mm F1.4 DC DN | Contemporary

  • Budowa : 13 elementów w 10 grupach (3 soczewki SLD, 2 soczewki asferyczne)
  • Kąt widzenia : 63,4 stopnia
  • Przysłona : 9 zaokrąglonych listków przysłony
  • Minimalna odległość ostrzenia : 25 cm
  • Skala odwzorowania : 1:7,3
  • Średnica filtra : 52mm
  • Wymiary : φ65.8mm × 79.2mm
  •  Waga : 335 g

Rozpoczęcie dostaw obiektywów planowane jest na 21 września 2023 roku. Będą dostępne w oficjalnej sieci sprzedaży Sigma w Polsce https://sigma-foto.pl/gdzie-kupic/ Obiektywy są objęte 3-letnią gwarancją polskiego serwisu z możliwością rozszerzenia do 5 lat.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Cashback Sigma 540zł
Aktualności

Cashback SIGMA. Odbierz do 540zł !

K-Consult sp. z o.o., wyłączny autoryzowany dystrybutor marki SIGMA w Polsce, z przyjemnością informuje o promocyjnej ofercie Cashback na wybrane modele obiektywów z rodziny SIGMA, zakupione w dniach 15.06.2023 –

Czytaj więcej »