fbpx

Aktualności

31 stycznia 2019
Karnawałowa fotografia kulinarna – relacja z warsztatów fotograficznych

Karnawałowa fotografia kulinarna – relacja z warsztatów fotograficznych

Jakimi zasadami rządzi się fotografia kulinarna? Jaki sprzęt najlepiej sprawdza się w tego rodzaju fotografii? Jak odpowiednio przygotować potrawy i je oświetlić, by całość wyglądała na talerzu smacznie i zachęcająco? Takie właśnie tematy poruszaliśmy na warsztatach fotografii kulinarnej, które odbyły się w miniony weekend (26.01.2019) w Centrum Techniki Kulinarnej w Warszawie

SIGMA Relacja z warsztatów
W świat fotografii kulinarnej wprowadzili uczestników niezwykle charyzmatyczni prowadzący: Jarosław Deluga-Góra oraz Christina Catese. Warsztaty rozpoczął Jarosław Deluga-Góra, który w swojej prezentacji opowiedział nam trochę o historii Sigmy, swoich początkach z fotografią oraz przedstawił najważniejsze aspekty, dotyczące sprzętu i pomysłów, niezbędnych, by rozpocząć przygodę z fotografią kulinarną. Było dużo śmiechu, a zainteresowanie wzrastało z każdą kolejną minutą. Po tym krótkim wstępie uczestnicy zyskali najważniejszą wiedzę na temat sprzętu i jego wykorzystania w fotografii kulinarnej.

Kolejnym etapem były warsztaty kulinarne, poprowadzone przez Włoszkę – Christine Catese. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, z czego każda przygotowywała danie kuchni włoskiej – od przystawki poprzez danie główne, aż po wymarzony przez wielu deser.

SIGMA Relacja z warsztatów
Gdy pierwsze dania opuściły kuchnię, wszyscy uczestnicy w wyznaczonych strefach rozpoczęli przygotowania do części najważniejszej – tej fotograficznej. 
 
Dzięki wsparciu Sigma ProCentrum do dyspozycji były obiektywy Sigma, między innymi 20 mm F1.4 ART czy też 135mm F1.8 ART. Dodatkowo warsztaty wspierała marka Profoto. Lampy B10 wraz z licznymi modyfikatorami oświetleniowymi skutecznie oświetlały plany zdjęciowe. Największą popularnością podczas warsztatów cieszyły się takie obiektywy Sigma, jak: 50 mm F1.4 ART, 85 mm F1.4 ART oraz 105 mm F1.4 ART. 
 
Fotograf, Jarosław Deluga-Góra udzielił ostatnich wskazówek i zaproponował klucz oświetleniowy. Jedni uczestnicy z chęcią korzystali z wiedzy naszego prowadzącego, inni działali indywidualnie, pod okiem Jarka, nad swoim starannie i samodzielnie przygotowanym talerzem.  A jak było? Zobaczcie sami!

Dwie pasje połączyły uczestników warsztatów fotograficzno-kulinarnych, które w miniony weekend odbyły się w warszawskim Centrum Techniki Kulinarnej. Upajający zapach włoskich ziół, świeżych pomidorów i czosnku wymieszał się z przemożną chęcią sfotografowania tego, co w sposób magiczny stworzyła wraz z uczestnikami warsztatów mistrzyni włoskiej kuchni, Cristina Catese. A że rzeczy dobre kończą się szybko, po smażonych polędwiczkach z gorgonzolowym sosem, czarnych ravioli i kakaowych serniczkach, polanych karmelem i malinowym sosem pozostało jedynie wspomnienie i sporo ciekawych fotografii. 

Polecamy inne, podobne wpisy